Debeljakova varianta Aschenbrennerjeve smeri

Dolžina:
850 m
Tip:
Skalna
Ocena:
VI
Varovanje:
Klini
Prvi plezalci:
Ciril Debeljak in Marjan Perko 5. avgusta 1950

Karakteristika smeri

Dostop po poti iz Tamarja proti Slemenu. Ko pot zavije na levo, še naprej po grapi do konca. Tu levo na travnat grebenček in z njega desno prek grušča v izrazit ozebnik (če ni snega, ga obideš desno). Nato desno po strmem drobljivem svetu do stene (2 uri).

Sestop:

  • a) Najugodnejši sestop je na Vršič: po strmi, gruščnati grapi na J strani navzdol do prostranih prodišč, ki jih je treba prečiti proti V do škrbine. Skozi njo vodi stara, slabo markirana steza do poti čez Mala Vratca, po njej na Vršič (2-3 ure),
  • b) Po grebenu na Veliko in Malo Mojstrovko ter po poti čez S steno na Sleme in v Tamar (2 uri in pol do 3 ure),
  • c) Po J pobočjih Travnika in Šit k Jalovški škrbini. Po delno zavarovani poti v Ozebnik in po poti v Tamar (3 ure in pol – najmanj priporočljiv sestop).

Opis

Vstop kot za Aschenbrennerjevo smer. Po tej smeri do koritastega stojišča pod »vilicami«. Tu še dalje levo in po dveh počeh v obliki črke Y na lusko. Po strmi steni navzgor do belih plati (30 m, kk), prek njih in levo do druge luske (VI). Od tu gre smer po razčlembah, ki se vlečejo proti desni (»štengce«). Z luske v navpično poč, po njej do vrha in desno do koritastega stojišča. Čez previs (k) v navpično poč (VI) in po njej 10 m. Nato spet desno po malo lažjem svetu do majhnega stojišča (k). 6 m navpično navzgor v oporni drži, nato desno poševno navzgor 5-6 m ter v oporno poč v obliki črke Z. Po počeh naravnost navzgor kakih 60 m do klina. Težaven prestop navzgor do drugega klina in izstop iz poči v gladke plošče na desni (k). Nad teboj je previs, v katerega se zajeda poč. Pod počjo je odpočena skala. Prek poči (kk, pazljivost, VI) v luknjo pod velikimi strehami (»bunker«). Od tu dalje po Aschenbrennerjevi smeri proti levi.