Schinko – Bishofberger

Dolžina:
600 m
Tip:
Skalna
Ocena:
V+, A0/IV+
Varovanje:
Klini
Prvi plezalci:
Raimund Schinko in Adolf Bischofberger, 31.7.1933.
Pomembne ponovitve:
1.P Janko Šilar, Uroš Župančič, Janez Krušic, 13. – 14.9.1948.

Karakteristika smeri

Smer poteka v območju značilne pokline, ki po sredi prereže visoko steno: v spodnjem delu gre po levi strani, zgoraj pa po steni in razu na desni strani pokline, ki preide v navpičen žleb. Za smer je značilno prosto plezanje po naravnih prehodih, le v previsni plošči v srednjem delu z veseljem primeš za klin. Skala je v spodnjem delu dobra, v srednjem in vrhnjem delu pa so vmes ??? odstavki, običajno poraščeni s travo, kjer je plezanje prav naporno. V celoti je to zahtevna smer, ki zahteva odgovornega plezalca, ki včasih tudi kaj zabije. Morda zato smer nima kaj prida obiska, čeprav si ga zasluži – če ne zaradi drugega, pa ???

Opis

??? čez plat na polico, po njen in prestop na še višjo polico. Z nje po plitvi zajedi (travni vrtiček), ki se spremeni v kratko, toda nerodno poč in desno na pomol. Po razčlenjeni steni proti trikotni rumeni stenici tik nad grabnom. Tu prečka 10m desno in po steni navzgor v dno grape. Po grapi in desno na ramo pod gladko stopnjo. Čez plat na levi (A0) v poč in višje na ramo. Po razčlembah (trave) v vijugi navzgor proti oboku nakazane vdolbine. Na desni ven iz vdolbine do zajedke in po njej v lažji svet. Še desno do rušja in navzgor v kamin, ki se položi v žleb. Žleb se spet ustromi v strm kamin: lahko zarineš vanj, obvoz levo po travnati skali pa je lažji. Nad kaminom prečka desno in poševno na veliko nagnjeno gredino in po njej proti rami (tu se odcepi varianta 2a, ki je bolj priporočljiva). Torej kakih 20m pod ramo desno in čez strm skok na polico. Po njej desno in nato po rebrih in žlebovih (krušljivo) do roba stene (ta originalen izstop je sila malo plezan, zato je opis slab).

  • 2a. Izstopna varianta: Ocena smeri: V+/IV, Dolžina smeri: 200m.

Varianto so ob prvi ponovitvi splezali Krušic, Šilar in Uroš. Poteka – bolj logično kot original – po samem razu.

Z vrha rame navzgor po levi strani raza (trave) na izpostavljen pomol. Od tu desno v zajedo, naprej v kamin in levo mimo previsa v lažji svet na razu in gor pod značilno strmo stopnjo v razu.

Čeznjo (krušljivo) na poličko in čez previsek levo od žleba. Po njem na sedelce in proti desni do izstopnega kaminčka in po njem na zahodni vrh Frdamanih polic.

  • 2b. Vstopna varianta: Miš – maš

Andrej in Marko Štremfelj 16.9.1978

Začetek variante je v vpadnici značilnih gubastih previsov v sredini stene, nakar zavije levo po travnatih plateh in se priključi originalni smeri v začetku srednjega dela. Podatkov o vrednosti variante ni, izgleda pa dokaj nezanimiva. Vsaj po imenu sodeč (Miš – maš), sta imela prva plezalca drugačen namene.